Witamina b17 a zatrucia

Zwolennicy witaminy B17 uważają, że jest ona niezbędna, aby zapobiegać różnorakich nowotworom czy też jest doskonałym wsparciem przy terapiach nowotworowych. Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że niekontrolowane bądź zbyt duże suplementowanie może powodować, że witamina B17 doprowadzi do zatrucia organizmu.

Cyjanowodór produktem rozkładu amigdaliny

Produkt rozkładu witaminy B17 - cyjanowodór

Produkt rozkładu witaminy B17 - cyjanowodór. Źródło: Wikimedia Commons

Jednym z podstawowych składników witaminy B17 jest cyjanowodór, który w niewielkich ilościach nie jest groźny dla zdrowia organizmu i może być przez niego metabolizowany. Jednak przyjmowanie zbyt dużej ilości składników bogatych w takich związek, jak witamina B17, może doprowadzić do kumulowania się ilości cyjanowodoru w organizmie, co znów skutkuje zatruciem tym składnikiem. Prócz zatrucia cyjanowodorem, osobom przyjmującym zbyt duże ilości witaminy B17 grozi również kilka innych rzeczy.

Skutki uboczne stosowania witaminy B17

Wiele lat prowadzono badania nad tym, jak witamina B17 reaguje z organizmem ludzkim. Badania przeprowadzano również w przypadku osób chorych na nowotwory, jako że amigdalina miała być lekiem wspomagającym terapię nowotworową. Do skutków tych należą między innymi drgawki, zatrzymanie akcji serca czy też występowanie różnych kwasic. Należy pamiętać, że efekty te zauważono również w przypadku witaminy B17 oczyszczonej częściowo z cyjanowodoru, a więc potencjalnie bezpieczniejszej dla organizmu.